منجی

( بسوال تو چو درماند بگوید به نشاط

بر پیمبر صلواتی خوش خواهم به آواز )دسته بندي ها


اسامی و القاب و کنیه های حضرت مهدی ( عج ) ( ص )

یکی از لقب‏های حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) «صاحب الامر» است. امام صادق (علیه السلام) درباره اتفاقات هنگام ظهور می‏فرماید:
… در این زمان، هر کس از فرزندان علی (علیه السلام) که در مدینه است، به مکه می‏گریزد و به صاحب امر می‏پیوندد و او به سوی عراق روی می‏آورد….
همه امامان (علیهم السلام) صاحب امر امامت بوده‏اند؛ ولی به سبب عظمت امر امامت و قیام ‏آن حضرت، این لقب درباره حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) متداول‏تر است.
ریان‌ بن صلت گوید: به امام رضا (علیه السلام) گفتم: «آیا شما صاحب ‏الامر هستید؟» فرمود:
من صاحب الامر هستم؛ امّا نه آن کسی که زمین را از عدل آکنده سازد؛، همان گونه که پر از جور شده باشد. چگونه او باشم؛ در حالی که سستی بدن مرا می‏بینی و قائم کسی است که در سن پیران و منظر جوانان قیام می‌کند….
البته آنچه بیشتر در روایات آمده «صاحبُ هذا الامر» است؛ ولی رفته رفته این ترکیب به «صاحب الامر» تبدیل شده و یکی از القاب آن حضرت شمرده شده است.

صاحب الدار :

در روایات، صاحب الدار لقب حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) یاد شده است. مقصود از «دار» (= خانه)، خانه پدری و جدّ آن حضرت است که آن‌جا غایب شده است. از آن‌جا که ذکر نام آن حضرت، در آن دوران جایز نبود، برای اشاره به آن حضرت، از انواع کنایه‏ها استفاده ‏شد که از جمله «صاحب الدار» است.
اسحاق‌ بن یعقوب می¬گوید: «از محمد بن عثمان عمری خواستم نامه‏ای که در آن، پرسش‏های سختی را مطرح کرده بودم، به حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) برساند. پس توقیعی به خط مولایمان «صاحب الدار» صادر شد….»

صاحب الزَّمان :

از القاب حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) «صاحب الزَّمان» است. این لقب، در متن روایات کمتر ذکر شده است؛ ولی در سخن یاران، راویان و شیعیان، فراوان به کار رفته است.
امام صادق (علیه السلام) ‏فرمود:
و آخرین آن‌ها قائم به حق، بقیهاللّه در زمین و صاحب الزّمان است.
فضل‌ بن شاذان در کتاب فضایل از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) نقل کرده است:
هر کس دوست دارد خداوند سبحان را در حال کمال ایمان و حسن اسلام ملاقات کند، پس ‏باید حجّت، صاحب الزّمان، قائم، منتظر و مهدی را دوست داشته باشد.
هر یک از امامان (علیهم السلام)، صاحب زمان خویشند؛ ولی به اعتبار طول عمر فراوان حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و این‌که مدت زمانی بیش‌تر از سایر امامان (علیهم السلام) زندگی کرده است، آن حضرت بیشتر به این لقب شهرت یافته است.

صاحب السیف :

از القاب حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) که در روایات معصومان (علیهم السلام) به آن اشاره شده «صاحب السیف (صاحب شمشیر) است. درباره سلاح حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) هنگام ظهور، صراحتی وجود ندارد؛ ولی ممکن است این گونه روایات را حمل بر ظاهر کرد؛ یعنی آن حضرت، با همان سلاح‏های متداول عصر بعثت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) ظهور خواهد فرمود. در این صورت، «صاحب السیف» در معنای حقیقی خود به کار می‏رود؛ اگر چه می‏توان آن را کنایه از «صاحب القدره والعظمه» دانست و «سیف» را در این‌جا به معنای ابزار غلبه و قدرت معنا کرد.
در کتاب کافی نقل شده است: وقتی از امام صادق (علیه السلام) درباره قائم (علیه السلام) پرسیدند، آن حضرت فرمود:
همه ما قائم به امر خداییم؛ یکی پس از دیگری، تا زمانی که صاحب شمشیر بیاید. چون صاحب شمشیر آمد، امر و دستوری غیر از آنچه بوده است، می‌آورد ]=پدرانش مأمور به تقیّه و صبر بودند و او مأمور به جهاد و برانداختن ظلم است[.
گفتنی است این لقب، همانند بسیــاری از القــاب دیگــر حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، ویژه آن حضرت نیست و سایر امامان (علیهم السلام) نیز به این عنوان ملقّب بوده‏اند. در این باره حَکم‌ بن ابی نعیم گوید: در مدینه خدمت امام باقر (علیه السلام) رسیده و عرض کردم: «من بین رکن و مقام نذر کرده و به عهده گرفته‏ام که اگر شما را ملاقات کنم، از مدینه بیرون نروم، تا زمانی که بدانم قائم آل محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) هستید یا نه؟» حضرت هیچ پاسخی به من نفرمود. سی روز در مدینه بودم. سپس در بین راهی به من برخورد کرد و فرمود:‌ «ای حکم! هنوز این‌جایی؟» گفتم: «آری؛ من نذر خود را عرض کردم و مرا امر و نهی نکرده و پاسخی نفرمودید.» فرمود: «فردا صبح زود به منزل من بیا.» فردا خدمتش رفتم؛ فرمود: «مطلبت را بپرس.» عرض کردم: «من بین رکن و مقام، نذر کرده و روزه و صدقه‏ای برای خدا به عهده گرفته‏ام که اگر شما را ملاقات کردم، از مدینه بیرون نروم؛ جز آن‌که بدانم آیا شما قائم آل محمد هستید یا نه؟ اگر شما هستید، ملازم خدمتتان باشم و اگر نیستید، روی زمین بگردم و در طلب معاش برآیم.» فرمود: «‌ای حکم! همه ما قائم به امر خدا هستیم.»
عرض کردم: «شما مهدی هستی؟»
فرمود: «همه ما به سوی خدا هدایت می‏کنیم.»
عرض کردم: «شما صاحب شمشیری؟»
فرمود: «همه ما صاحب شمشیر و وارث شمشیریم ]شمشیر پیغمبر، به ما به ارث رسیده و همراه ما است[.»
عرض کردم: شما هستید آن که دشمنان خدا را می‌کشد و دوستان خدا به وسیله او عزیز می‏شود و دین خدا آشکار می‏گردد؟
فرمود:‌ «ای حکم! چگونه من او باشم، در صورتی که به چهل و پنج رسیده‏ام؛ حال آن‌که صاحب این امر از من به دوران شیرخوارگی نزدیک‏تر و هنگام سواری چالاک‏تر است.»

صاحب الغیبه :

در برخی روایات، از این لقب، برای معرفی حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و اثبات غیبت برای آن بزرگوار استفاده شده است. امام رضا (علیه السلام) فرمود:
… و او است صاحب غیبت قبل از ظهورش….
همچنین از امام حسین (علیه السلام) نقل شده است:
قائم این امت، نهمین از فرزندان من است و او صاحب الغیبه است….
البته احتمال دارد مقصود از این ترکیب، لقب نباشد؛ بلکه ترجمه آن، مورد نظر باشد؛ یعنی کسی که دارای غیبت است. احتمال دیگر این‌که این لقب نیز مانند بعضی از القاب، برای تقیّه به کار می‏رفته است.

صاحب الامر:

یکی از لقبهای شایع حضرت قائم (عج)، «صاحب الامر» است.
زمین را می شوی وارث در آخر

 صاحب :

«صاحب» از القاب معروف حضرت مهدی (عج) است و علمای رجال به این امر تصریح کرده اند که، این نام آن حضرت در صحف ابراهیم علیه السلام است.

صمْصامُ الأکبر :

«صمْصامُ الأکبر» (شمشیر تیز بزرگ)، نام امام دوازدهم (عج) در کتاب «کندرال» است. («نجم الثاقب»، باب دوم، ص ۸۰)

صاحب الناحیه:
 
اطلاق لقب «صاحب الناحیه» به مهدی موعود (عج) در اخبار فراوان است ولیکن علمای رجال فرموده اند که بر امام حسن عسکری علیه السلام بلکه بر امام علی النقی علیه السلام نیز اطلاق می شود.
کفعمی در حاشیه «مصباح» خود گفته که، صاحب الامر (عج) در غیبت صغری در آنجا بود. («نجم الثاقب»، باب دوم، ص ۸۰)

صالح :

«صالح» لقب مهدی موعود (عج) است.

صُبح مُسْفَر :

صبح ازل رجوع شود به واژه: یحیی نوری
«صُبح مُسْفَر» از القاب خاصّه حضرت مهدی (عج) است که احتمال دارد آن را از آیه شریفه
«وَالصُّبْحَ إذا أسْفَرَ (مدّثر / ۳۴)
: و سوگند به صبح هنگامی که چهره بگشاید»
استنباط کرده باشند و مناسبت آن به حضرت قائم (عج) چون صبح صادق، روشن و هویداست. («نجم الثاقب»، باب دوم، ص ۸۰)

صدق :

«صدق» لقب امام غائب (عج) است.

صراط :

«صراط» لقب امام زمان (عج) است.

 

صاحب الدوله الزهراء :
 
در کتاب هدایه از لقب «صاحب الدوله الزهراء» برای حضرت قائم (عج) یاد شده است.

 

صاحب الرجعه :
 
«صاحب الرجعه» لقب امام زمان علیه السلام است.

 

صاحب الکره البیضاء :
 
در کتاب هدایه، «صاحب الکره البیضاء» از القاب حضرت مهدی (عج) شمرده شده است.